Motor Fonksiyonların Kortikal ve Serebellar Kontrolü

Bundan önceki bölümlerde, medulla spinalis ve beyin sapında entegre edilen, özellikle durum ve dengeden sorumlu bir çok bilinç dışı motor aktiviteyi ele aldık. Bu bölümde ise, motor fonksiyonun serebral korteks ve serebullumla kontrolünü ve bu yapıların bazal gangliyonlar ve öteki alt merkezlerle ilişkilerini tartışacağız. Bu kontrolün çoğu alt merkezlerin bilinç dışı kontrolünden farklı olarak ”istemli” yürütülür. Ancak göreceğimiz gibi, serebral korteks ve serebellumun motor fonksiyonlarının hiç değilse bazıları tamamen ”istemli” değildir.

MOTOR KORTEKS-PRİMER VE PREMOTOR ALANLAR

Serebral korteksin geniş bir alanının vücudun somatik duysal alanlarından gelen duyular ya da vücut hareketlerinin kontrolü ile ilgili olduğu görülüyor. Bu alanın arka bölümünde bulunan somatik duysal korteksi daha önce tartıştık. Somatik duysal alanın önünde, şekilde sulkus santralisin frontalinde gösterilen ve frontal lobun hemen hemen arka yarısını kaplıyan alan da motor kortekstir. Bu bölgeden kaynaklanan sinir sinyalleri vücudun çeşitli bölümlerindeki kasların kontraksiyonunu sağlar.

Motor korteks, primer motor alan ve premotor olan olmak üzere iki bölüme ayrılır. Primer alan çok geniş piramidal motor nöronları içerir. Bunların lifleri kortikospinal traktus içinde doğrudan medulla spinalise kadar uzanır ve böylece, omuriliğin kasları tek tek ya da küçük gruplar halinde kontrol eden ön motor nöronları ile hemen hemen direkt bağlantıları vardır. Primer motor alanın çok zayıf olarak elektriksel stimülasyonu vücutta belirli bir yerdeki kasta kontraksiyon yaratır. Primer motor kortekse çoğunlukla korteksin IV. alanı da denir.

PRİMER MOTOR ALANIN TOPOGRAFİK HARİTASI

Primer motor korteksin her bir küçük noktasındaki nöronlar vücudundan belirli bölgesindeki tek tek kaslara ya da küçük kas gruplarına impuls gönderirler. Maymun beyninde keşfedilen, iki duygusal ve iki motor alandan oluşan dört ayrı topografik haritayı görmektedir. Bu haritalar, vücudun değişik bölgeriyle serebral korteks de bağlantılı olan özgün noktarları göstermektedir. Bu alanlardan SMI ve SMII olarak işaretlenenler, tanımlanan somotik duygusal alan I – II’yı temsil etmektedir. MS1 ve MS2 olarak, beynin daha ön bölümlerine işaretlenen iki topografik haritada motor korteksden liflerin uzandığı çeşitli vücut alanlarını göstermektedir. Koyu renkte görülen MS1 ile işaretli alana primer motor korteks, açık renkte gösterilen MS2 ile işaretli alana daha sonra tartışılacağı gibi, sublementer motor alan adı verilir. Primer motor alanın büyük bölümü sulkus sentralisin hemen önündeki presentral girusta yer alır.

Maymun korteksinde çeşitli motor alanları. Primer motor alan (MS1) presentral girusta yerleşmiştir. MS2, suplementer motor alanı, SN1 ve SN2 de iki somatik duyusal alanı göstermektedir. Şeklin üst bölümünde serebral hemisferin medial yüzü görülmektedir. En içte
(medial) temsil edilmiştir. Gerçekten, hayvanın en kaudal bölümü presentral girusta fissura longitüdinalis’in içine doğru aşağıya uzanır. Serebral hemsiferin iç yüzündeki görünümü açılarak verilmiştir. Şekilde vücudun bazı kısımlarının özellikle eller, ayaklar ve parmakların motor kortekste çok daha geniş temsil olanlarına sahip olduklarına dikkat ediniz.

Motor Fonksiyonların Kortikal ve Serebellar Kontrolü” için 3 yorum

 • Nisan 10, 2017 tarihinde, saat 10:14 am
  Permalink

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your fantastic post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

  Yanıtla
  • Nisan 12, 2017 tarihinde, saat 8:20 am
   Permalink

   Thank you 🙂 .

   Yanıtla
 • Nisan 28, 2017 tarihinde, saat 12:42 pm
  Permalink

  Hocam benim sorum bu bakterilerin yediklerimiz ile geçmesi mümkünmü acaba hangi gıdalar ile geçer

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir